Real Madrid castiga cu 5-0 partida cu Bilbao. Hat-trick Cristiano Ronaldo, dubla Benzema!

real madrid athletic bilbao 5-0

Real Madrid a invins cu 5-0 pe Athletic Bilbao si ajunge la patru victorii consecutive dupa cele cu Villareal, Elche si La coruna, clasandu-se pe locul 4 cu 15 puncte dupa sapte etape scurse.
Partida a inceput tare iar Bilbao putea deschide scorul in minutul 2 cand sutul lui Susaeta este retinut de Casillas, titularizat in poarta madrilenilor. La faza imediat urmatoare Bale ii centreaza lui Ronaldo care inscrie cu o lovitura de cap .

Ronaldo a fost foarte aproape de a dubla avantajul Realului in minutul 7, dar sutul sau din interiorul careului este respins in corner de catre Iraizoz.
Dupa un alt corner, Realul avea sa isi dubleze avantajul cand centrarea perfecta a lui Luka Modric este reluata cu capul in plasa de catre Benzema. La pauza Real Madrid conducea cu 2-0 dar adevaratul show avea sa se petreca in repriza secunda.

In minutul 55 acelasi Bale ii paseaza lui Ronaldo care marcheaza al doilea gol al sau in aceasta partida.
Bilbao nu a avut prea multe sanse de a marca fiind periculoasa in cateva randuri prin Gomez Ibai si Susaeta insa timid.
In minutul 67 Bale are sansa de a isi trece numele pe tabela insa golul sau este anulat pentru o pozitie de offside. Doua minute mai tarziu Cristiano Ronaldo devine servant la golul lui Benzema care astfel face si el dubla.

77987 de spectatori au asistat la aceasta partida si la ceea ce avea sa fie in un show marca Ronaldo, portughezul desavarsindu-si tripla in minutul 88, egaland astfel un record vechi in ce priveste triplele in La Liga si ajunge la 22 de hat-trick-uri la fel ca Zarra sau Di Stefano.
ReaL Madrid se impune cu 5-0 grazie triplei lui Ronaldo, dublei lui Benzema si assist-urilor lui Bale iar Bilbao ajunge pe locul 19, retrogradabil, cu doar 4 puncte stranse in 7 etape.