Steaua si Astra si-au impartit punctele dupa un meci spectaculos in care Steaua a avut 2 bare!

steaua astra 0-0 in ghence

Steaua si Astra si-au impartit punctele dupa un meci spectaculos incheiat la egalitate 0-0..

Astra a inceput mai bine partida iar Budescu a fost periculos pentru poarta lui Arlauskis in dese randuri dar a fost blocat de fiecare data fie de portarul Stelei fie de Varela. Tot Budescu a reusit faza primei repriza cand i-a ridiculizat pe Sanmartean si Keseru la aceeasi faza dar mingea trimisa catre Ben Youssef este preluata cu mana si atacul Astrei se opreste.

In minutul 36 Raul Rusescu iese de pe teren accidentat, in locul sau intrand Nicusor Stanciu.
Pe finalul reprizei Steaua a ratat doua sanse de a marca pe fondul unei dominari a oaspetilor prin Chipciu si Paul Papp dar fara succes, la pauza fiind egalitate 0-0.

Repriza secunda a inceput la fel de spactaculos doar ca scenariul avea sa se schimbe total iar Steaua devenea echipa mai periculoasa. In minutul 48, Chipciu se intoarce pe langa un adversar si trage bine insa Silviu Lung are un reflex bun dar si noroc pentru ca mingea respinsa de el loveste transversala.

Nicandro Breeveld a nimerit si el bara in minutul 65 cu o torpila din afara careului.
Stelistii au cerut penalty la caderile lui Chipciu si Sanmartean dar si la o faza la care un jucator al Astrei respingea mingea din careu cu abdomenul, stelistii solicitand hent si implicit penalty.
In minutul 67 giurgiuvenii au avut sansa de a pleca pe contraatac insa Chipciu isi opreste adversarul printr-un fault tactic si vede cartonasul galben.
Neobisnuit cu statutul de rezerva, Iasmin Latovlevici a intrat pe teren de-abia in minutul 69 in locul lui Tosca dar nu a reusit sa schimbe mai nimic, centrarile sale fiind respinse de defensiva giurgiuvenilor.
Astralii au mai fost si ei periculosi in cateva randuri tot prin Budescu, care i-a dat mult de lucru lui Arlauskis in aceasta partida dar si prin Enache care a ratat o sansa buna in finalul partidei.
Steaua si Astra urmeaza sa joace joi in Europa League, Astra avand acasa cu Salzburg iar Steaua merge in deplasare le Kiev pentru a intalni pe Dinamo.