Dinamo a ratat sansa de a urca pe 3 dupa egalul cu Craiova. In prima repriza cainii nu au tras pe poarta!

fai dinamo craiova 1-1 2014

Dinamo a ratat sansa de a urca in clasament dupa egalul cu nou promovata CSU Craiova si mai ingrijorator este ca nu a reusit sa traga pe poarta in prima repriza!

Dinamo a inceput in atac partida cu CSU Craiova si a fost periculoasa prin sutul lui Barboianu care a trecut insa pe langa poarta. Totusi, Dinamo nu a continuat sa atace fie comemorarea lui Catalin Hildan le-a inmuiat picioarele fie neputinta de a putea penetra defensiva adversa.
Oltenii s-au inchis bine si nu le-au dat ocazia cainilor sa fie periculosi iar mai toate fazele de atac ale lui Dinamo s-au petrecut in margine unde mingea ajungea la fiecare faza de constructie.

Nici Matei, nici Rotariu nu au reusit sa scoata adversarii din joc si sa ofere momente de superioritate pentru echipa lor iar pe fondul unui joc sters, Craiova avea sa deschida scorul dupa un sut paralel cu poarta a lui Bawab pe care Filip avea sa il introduca in propria poarta. Craiova deschidea scorul in “groapa” dupa un autogol iar cum jocul cainilor nu promitea foarte multe, trupa din Banie spera la cele trei puncte.
In minutul 40 Bawab ii ridiculizeaza pe fundasii dinamovisti dar Marc intervine excelent si blocheaza sutul atacantului Craiovei.
La pauza era 1-0 pentru Craiova iar Dinamo nu trasese nici un sut pe spatiul portii, o statistica ingrijoratoare pentru caini.

In repriza a doua fanii i-au impins de la spate pe caini

Repriza a doua a inceput altfel iar cainii s-au napustit peste oaspeti, impinsi de la spate si de galeria extraordinara care a cantat tot meciul chiar si dupa autogolul lui Filip.
” Haideti pe ei pe mama lor” , indemnul care i-a impins de la spate pe cainii din teren, a fost foarte aproape de a isi atinge scopul in minutul 48 cand foarfeca lui Alexe este scoasa de pe linie de Balgradean. Trei minute mai tarziu Acka il faulteaza in careu pe Alexe iar arbitrul Cristi Balaj arata punctul cu var de unde Bilinski marcheaza si aduce egalarea pentru caini.

Pana la final oltenii nu au mai contat in atac, incercand sa conserve acest punct ba chiar in multe randuri tragand de timp. Dinamo a presat insa mai multe pe benzi de unde centrarile lui Fai si Matei au fost groaznice, acestea ajungad fie in bratele lui Balgradean fie in afara terenului.

S-a terminat 1-1 iar Dinamo a ratat sansa de a urca pe locul 3 dupa ce Astra a pierdut pe teren propriu cu Viitorul lui Hagi, scor 1-0. Trupa lui Stoican se situeaza pe locul 5 avand 19 puncte la fel ca si Astra care este o pozitie mai sus.